انواع کویل آب گرم

کویل آبگرم چیست؟

ساخت کویل آب گرم
۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۲۱:۲۶ اخبار مقالات
تعداد بازدید:۱۱۳۳
کویل آبگرم وسیله‌ای کاربردی درراستای ایجاد گرما می‌باشد، کویل های آب گرم از لوله‌های مارپیچ مسی با فین‌های موج دار آلومینیومی ساخته می‌شوند. سیالات در کویل های آب گرم جریان دارند و با گذر کردن هوای محیط باد گرم مطبوعی به فضای ساختمان اضافه میکند.اغلب از کوئل آبگرم در داکت اسپلیت‌ها و فن کوئل ها استفاده میکنند که عملکردی مناسب دارند.این دستگاه‌ها برای تاسیسات تهویه مطبوع ساختمان کاربرد دارند.آبگرم دمایی مطبوع را از خود انتشار می‌دهد که بسیار دلپذیر است و آرامش محیط را افزایش میدهد.شرکت کویل سازی کویل dx طراح و سازنده انواع کویل سرمایی و گرمایی (آب گرم) میباشد و تمامی محصولات خود را ۱۲ ماه گارانتی طلایی می نماید.
کویل آبگرم چیست؟

کویل آبگرم وسیله‌ای کاربردی درراستای ایجاد گرما می‌باشد، کویل های آب گرم از لوله‌های مارپیچ مسی با فین‌های موج دار آلومینیومی ساخته می‌شوند. سیالات در کویل های آب گرم جریان دارند و با گذر کردن هوای محیط باد گرم مطبوعی به فضای ساختمان اضافه میکند.اغلب از کوئل آبگرم در داکت اسپلیت‌ها و فن کوئل ها استفاده میکنند که عملکردی مناسب دارند.این دستگاه‌ها برای تاسیسات تهویه مطبوع ساختمان کاربرد دارند.آبگرم دمایی مطبوع را از خود انتشار می‌دهد که بسیار دلپذیر است و آرامش محیط را افزایش میدهد.شرکت کویل سازی کویل dx طراح و سازنده انواع کویل سرمایی و گرمایی (آب گرم) میباشد و تمامی محصولات خود را 12 ماه گارانتی طلایی می نماید.

داکت اسپلیت‌ها دستگاهی هستند که تامین انرژی گرمایی مورد نیاز فصل زمستان را تامین میکنند و کویل آبگرم وسیله‌ای برای تکمیل این فرایند گرمایی است. علت مصرف کویل‌های آب گرم گرانی مصرف برق می‌باشد و ارزانی انرژی پاکی مانند گاز که تقریبا یک سوم هزینه برق را دارد.همین عامل باعث شده تا در ده سال گذشته تا به امروز مهندسین ساختمان برای سیستم‌های گرمایی از مداری استفاده میکنند که کویل آبگرم در آن تجهیز نصب شده باشد. البته لازم به ذکر است کویل هوای گرم در اکثر اسپلیت‌ها نصب نبوده و آن را در خروجی یا ورودی دریچه هوای یونیت‌ها قرار میدهند.


ساخت کویل آب گرم

برای ساخت و تولید انواع کویل آب گرم نیازمند طراحی اولیه و محاسبات دقیق هستیم.ساخت کویلهای آبگرم یکی از ساده ترین نوع طراحی در انواع کویل بشمار میرود.این دسته از مبدل ها دارای ساختاری 2 ردیفه تا 4 ردیفه را تشکیل میدهند.برای اندازه گیری قبل از تولید کویل آب گرم 3 آیتم را باید مشخص نمود.

  1. دبی آب درگردش 
  2. دلتاتی اختلاف دمای ورودی و خروجی آب گرم
  3. سرعت و فشار حرکت سیال (BAR) 

انواع کویل آبگرم چیست؟

این مبدل‌های آب گرم در دو نوع متفاوت از یکدیگر طراحی شده‌اند که بسته به میزان مساحت ساختمان متفاوتند و به شرح ذیل میباشند:

  • کویل دو ردیفه: کویل‌های دو ردیف از لوله‌ی مس با ضخامت 1/2 اینچ طراحی می‌شوند که از فین با ضخامت 150 میکرون برای افزایش سطح تبادل حرارت در آنها استفاده می‌گردد.البته نوع فین میتوان از هر دو نوع بلوفین یا معمولی باشد که بلوفین‌ها در برابر رسوبات و خوردگی بسیار مقاوم تر هستند.
  • کویل سه ردیفه: کویل‌های سه ردیف از لوله‌های مسی ساخته میشوند که اندازه آن به طور استاندارد 3/8 اینچ می‌باشد. که لایه‌ای از فین آلومینیوم در دو سمت مبدل کوپل شده تا اثر گرمایی بهتری را ایجاد نماید.ضخامت فین‌ها باید 150 میکرون باشد و حتما از نوع موجدار باشند.آبگرم توسط شوفاژ یا موتور خانه به کویل مسی پمپ میگردد و هوای سرد توسط فن‌های اسپیلت به سمت کوئل دمیده می‌شود.به همین ترتیب هوا گرم شده و دمای داخلی ساختمان به درجه مطبوع میرسد.

کویل آب گرم / کویل آبگرم / انواع کویل آبگرم چیست


در صورت درخواست کارفرما میتوان با محاسبه دقیق از لوله 5/8 اینچ یا 7/8 اینچ برای تولید کویل آبگرم استفاده نمود


مشخصات فنی و محاسبه کویل آبگرم 

مهمترین بخش در میزان هوادهی کویل های آب گرم استفاده از فین مناسب است چرا که سرعت گذر کردن هوا باید بین 400 FPM الی 1100 FPM در نظر گرفته شود.آیتم‌های تعیین کننده در محاسبات حجم و ابعاد کویل گرمایی شامل موارد زیر است :

  • ابعاد و محل نصب مبدل آبگرم
  • هد استاتیک پمپ
  • افت فشار سیال در مدار
  • سرعت و محاسبه گذر آب (دبی آب در گردش برحسب ساعت)

کاربرد و عملکرد کویل آبگرم چیست؟

از کویل آب گرم کندانسور در انواع هواساز،ایرواشر و دیگر محصولاتی که در دسته بندی تهویه مطبوع هستند می‌توان استفاده نمود.نحوه عملکرد مبدل آبگرم به این گونه می‌باشد که سیال گرم در لوله‌ها در حرکت است و گرمای زیادی را به پوسته کویل منتقل میکند.در این بین فن‌های دمنده باد را در کانال دمش کرده و از بین کویل آبگرم عبور میکنند به این وسیله هوای گرمی از کانال تهویه خارج می‌شود. دمای هوا در این فرایند بین 70الی83 درجه حداکثر بوده که میزان مناسبی برای تهویه مطبوع به شمار میرود.هوای محیط مجدد به داخل یونیت هیتر یا داکت اسپلیت مکش می شود تا طی تکرار چرخه دمای بیشتری را به خود جذب نماید.

قیمت کویل آبگرم

قیمت کویل آبگرم

کویل های گرمایی یا آبگرم در انواع ظرفیت‌های مختلفی تولید میگردد و قیمت گذاری این محصولات بسته به ابعاد و اندازه کویل دارد.ظرفیت‌های قابل تولید در شرکت کویل سازی کویل dx شامل:24000،30000،36000،42000،48000،60000 هزار می‌باشد هرکدام قیمتی مجزا دارند.نوع فین در آیتم قیمت بی تاثیر نبوده و میتواند تا حد بسیار زیادی در قیمت‌ها نوسان ایجاد نماید.

خرید کویل آبگرم

کویل‌های تولیدی شرکت dx انواع بسیاری دارند اما امکان تولید انواع کویل هواساز با مشخصات فنی و مورد نیاز کارفرما امکانپذیر است.برای استعلام قیمت و اقدام به خرید ابتدا با کارشناسان کارخانه تماس بگیرید تا در این خصوص مشاوره جامعی بتوانند به شما ارائه دهند.برای خرید نیاز است اطلاعاتی که در ابتدای مقاله گفته شد را با مهندسین ما در میان بگذار و نوع کاربری کویل ابگرم را تعیین نمایید.