مبدل حرارتی و برودتی

کویل حرارتی / برودتی چیست؟

کاربردهای کویل حرارتی و برودتی چیست؟
۱۸ مهر ۱۳۹۷ | ۱۵:۰۰ اخبار مقالات
تعداد بازدید:۶۴۶۸
کویل حرارتی برودتی نوعی مبدل انتقال حرارت پوسته لوله میباشد که بوسیله کویل‌های مسی جا به جایی دما صورت میپذیرد و آنرا کویل برودتی حرارتی می نامند.
کویل حرارتی / برودتی چیست؟

کویل حرارتی برودتی نوعی مبدل انتقال حرارت پوسته لوله میباشد که بوسیله کویل‌های فلزی جا به جایی دما صورت میپذیرد و آنرا کویل برودتی حرارتی می نامند.مبدلهای پوسته لوله عموما در انواع مختلفی با کاربردهای برودتی و حرارت زا تولید میشوند. عمده مصارف مبدل‌ها برای کاهش یا افزایش دمای سیالات میباشد که میتواند :آبسرد،بخار،آبگرم،روغن و انواع گازهای مبرد باشد.شرکت کویل سازی تهویه دی ایکس طراح و سازنده انواع مبدلهای پوسته لوله با هندسه و اشکال مختلف مطابق با طرح و نقشه شما میباشد.هریک از انواع کویل ها برای کاربردی خاص طراحی میشوند و نمیتوان  استفاده مشابه از انها گرفت.بهعنوان مثال یک کویل منبع کویل دار بنحوی طراحی شده تا تنها درون یک منبع کویلی نصب گردد تا موجب افزایش دمای آب مخزن شود.اما یک کویل آبگرم ایرواشر به عنوان منبعی حرارتی به گونه‌ای طراحی شده تا هوای محیط یا ساختمان را گرم نماید.

کویل حرارتی منابع کویلی تهویه دی ایکس

علت عملکرد تحت فشار کویل جا به جایی انرژی در حجم کم میباشد.این تبادل حرارت و افزایش چگالی نسبی توسط فین های آلومینیومی و مسی انجام میشود. نحوه کارایی فین به اینگونه است که گرما یا سرمای مبدل پوسته لوله را جذب خود میکند و موجب افزایش بار برودتی به هوا میگردد. کویل حرارتی و برودتی به دسته بندی هوای متفاوتی تقسیم میشود. تفاوت اصلی در بخش تولید و نوع تجهیزات قابل استفاده کویل میباشد. این تغییرات شامل:نوع فین،تعداد فین در اینچ،اندازه و سایز لوله،نوع متریال مبدل همچنین کاربرد  و مکان قابل نصب کویل است.

کاربردهای کویل حرارتی و برودتی چیست؟

همانطور که میدانید انواع کویل‌های تولیدی دارای کاربری‌های متفاوتی در صنایع و مصارف گوناگون میباشند.اما این تنها نکته قابل بحث نیست بلکه با تغییر مصرف، نوع طراحی و چیدمان لوله‌ها نیز تغییراتی خواهند داشت.برای همین هریک از انواع مبدل‌های پوسته لوله‌ای دارای نامی مجزا میباشد که در ادامه به آنها میپردازیم.

طراحی و ساخت انواع کویل حرارتی و برودتی تهویه دی ایکس

 • کویل آبی چیلد برودتی

مبدل‌های آبی قابل استفاده در انواع هواساز ، فن کویل ، کولینگ تاور و کویل داکت اسپلیت می باشند. عموما دلیل بهره گیری آنها ایجاد هوای مطبوع برای محیط‌های صنعتی و ساختمانی میباشد.درواقع کویل برودتی آبی چیلد قطعه‌ای از یک دستگاه مهم برای تهویه مطبوع است.

 • کویل منبع کویل دار گرمایشی

کویل های منابع کویل از انواع کویل حرارتی بشمار میروند و در تمامی مخازن تولید آبگرم کاربرد دارند.سیال درونی این مبدلها میتواند آب داغ یا بخار باشد که بستهبه نوع آن ضخامت کویل افزایش یا کاهش می یابد.کویل منبع آب گرم به طور کلی از لوله های 3.4 اینچ مسی تولید میشود و ضخامت های استاندارد برای ساخت این مبدل بین 0.75 الی 1.4 میلیمتر تعیین شده است.

کویل برودتی کندانسور تهویه دی ایکس

 • مبدل کندانسوری هوا خنک برودتی

کندانسورها نوعی مبدل برودتی میباشند که در انواع چیلر،سردخانه،سیستم های خنک کاری و تبادل حرارت کارخانه‌جات و  کاربرد دارد. کویل کندانسور برای کاهش دمای آب یا مبرد طراحی میشود نحوه انتقال دما پوسته لوله بوده و توسط هوای تازه سیال داخل مبدل خنک کاری میشود. برای رسیدن به برودت مناسب از یک یا چند فن مکنده مکانیکی بهره میگیرد.این نوع کویل میتواند دارای ابعاد اندازه ای بزرگ باشد و توان ظرفیت آن برحسب کیلووات یا تن تبرید محاسبه میگردد.

 • کویل حرارتی بخار کم فشار 

در برخی از صنایع و سیستم های گرمایشی تهویه مطبوع برای افزایش راندمان حرارتی بجای آبگرم از بخار برای مدار خود استفاده میکنند.به همین منظور نوع محاسبه و طراحی آن مقداری با سایرین تفاوت دارد. کویل‌های بخار حرارتی از جوش های نقره 7درصد برای ساخت آن استفاده میشود. همچنین به علت حرارت بالای کویل بخار می بایست فشار کار را بر روی 1.5 الی 15 بار تنظیم نمایید تا از آسیب دیدگی لوله های مسی جلوگیری کنید.

کویل حرارتی بخار تهویه دی ایکس

 • کویل آب گرم 

یکی دیگر از انواع هیت اکسچنجرها که برای گذر آبگرم طراحی شده است. کویل‌های گرمایشی دارای تعداد ردیف کمتری هستند و عموما از 2 الی 4 ردیف طراحی و تولید می شوند.اکثر مبدل‌های گرما زا در انواع هواساز،ایرواشر، یونیت هیتر، کویل فن کوئل و داکت اسپلیت نصب میشود.

 • مبدل اواپراتور dx 

از این نوع کویل به نام کویل dx یا انبساط مستقیم یاد میشود . عمده مصرف آن :سردخانه،هواساز و یونیت کندانسینگ ها می باشد.در اواپراتورهای برودتی عموما سیال،گاز مبرد است که عمل سرمایشی را انجام میدهد این نوع کویل کاربرد گرمایی ندارد و فقط برای کاهش دمای هوای محیط و ساختمان طراحی میشود.

کویل الکتریکی حرارتی تهویه دی ایکس

 • کویل الکتریکال حرارتی

کویل های الکتریکی یا برقی یکی دیگر از دستاوردهای نوین صنایع تهویه دی ایکس میباشد که برای انواع کانال هوارسان و هواساز طراحی شده است.این مبدل های حرارتی دارای سطح گرمایشی بیشتری هستند و از نمونه های قبلی دارای راندمان به مراتب بالاتری میباشند.هزینه ساخت و تولید مناسب در مقایسه با کویل بخار یا آبگرم موجب شده تا امروزه مخاطبین بیشتری به دنبال خرید کویل الکتریکی باشند.

نقش فین در عملیات حرارتی و برودتی

کلیت فین برای افزایش میزان سطح انتقال حرارت بروی انواع کویل برودتی نصب میگردد. چرا که برای بازدهی بیشتر در محیطی مشابه می بایست با راهکارهای دیگر دمای بهتری دریافت نماییم.فین‌ها دارای انواع بسیاری هستند و هریک کاربردی گوناگون دارند.اما لازم بذکر است بدانید نمیتوان از هر نوع فین برای تمام کویل‌ها بهره گرفت.تحقیقات مهندسین این صنعت و شرکت کویل سازی تهویه دی ایکس نشان میدهد استفاده از فین پلیت موج دار سینوسی موجب افزایش سطح حرارت و میزان توربولانسی جریان هوا برروی انواع کویل میشود.بنابراین با متراژ کویل قبلی تنها با بهره گیری دقیق از فین مناسب میتوانید راندمان کویل برودتی حرارتی را بالا ببریم.

انواع فین برای کویل‌های برودتی و حرارتی

 • فین آلومینیومی روکش دار
 • فین آلومینیومی سینوسی موج دار
 • فین مسی
 • گلد فین
 • بلو فین
 • فین آلومینیوم ساده 

سازنده انواع کویل حرارتی و برودتی