مبدل حرارتی و برودتی

کویل حرارتی / برودتی چیست؟

کاربردهای کویل حرارتی و برودتی چیست؟
۱۸ مهر ۱۳۹۷ | ۱۵:۰۰ اخبار مقالات
تعداد بازدید:۲۹۳
کویل حرارتی برودتی نوعی مبدل انتقال حرارت پوسته لوله میباشد که بوسیله کویل‌های فلزی جا به جایی دما صورت میپذیرد و آنرا کویل برودتی حرارتی می نامند.مبدلهای پوسته لوله عموما در انواع مختلفی با کاربردهای برودتی و حرارت زا تولید میشوند. عمده مصارف مبدل‌ها برای کاهش یا افزایش دمای سیالات میباشد که میتواند :آبسرد،آبگرم،روغن،مبردها باشد.شرکت کویل سازی کویلdx  طراح و سازنده انواع مبدلهای پوسته لوله با هندسه و اشکال مختلف مطابق با طرح و نقشه شما میباشد.در ساخت این کویل‌ها طراحی براساس ایجاد برودت توسط هوای محیط پایه گذاری شده است و در برخی از آنها با دو سیال هوا و آب مایع داخل لوله‌ها خنک کاری میشود.برخی از منایع علمی کویل‌های حرارتی برودتی را با نام مبدل حرارت زا فشرده می شناسند.
کویل حرارتی / برودتی چیست؟

کویل حرارتی برودتی نوعی مبدل انتقال حرارت پوسته لوله میباشد که بوسیله کویل‌های فلزی جا به جایی دما صورت میپذیرد و آنرا کویل برودتی حرارتی می نامند.مبدلهای پوسته لوله عموما در انواع مختلفی با کاربردهای برودتی و حرارت زا تولید میشوند. عمده مصارف مبدل‌ها برای کاهش یا افزایش دمای سیالات میباشد که میتواند :آبسرد،آبگرم،روغن،مبردها باشد.شرکت کویل سازی کویلdx  طراح و سازنده انواع مبدلهای پوسته لوله با هندسه و اشکال مختلف مطابق با طرح و نقشه شما میباشد.در ساخت این کویل‌ها طراحی براساس ایجاد برودت توسط هوای محیط پایه گذاری شده است و در برخی از آنها با دو سیال هوا و آب مایع داخل لوله‌ها خنک کاری میشود.برخی از منایع علمی کویل‌های حرارتی برودتی را با نام مبدل حرارت زا فشرده یا کویل اواپراتور می شناسند.

علت عملکرد تحت فشار کویل جا به جایی انرژی در حجم کم میباشد.این تبادل حرارت و افزایش چگالی نسبی توسط فین های آلومینیومی و مسی میسر میشود.نحوه کارایی فین به اینگونه است که گرما یا سرمای مبدل پوسته لوله را جذب خود میکند و موجب افزایش بار برودتی به هوا میگردد. کویل حرارتی و برودتی به دسته بندی هوای متفاوتی تقسیم میشود. تفاوت اصلی در بخش تولید و نوع تجهیزات قابل استفاده کویل میباشد. این تغییرات شامل:نوع فین،تعداد فین در اینچ،اندازه و سایز لوله،نوع متریال مبدل همچنین کاربرد  و مکان قابل نصب کویل است.

کاربردهای کویل حرارتی و برودتی چیست؟

همانطور که میدانید انواع کویل‌های تولیدی دارای کاربری‌های متفاوتی در صنایع و مصارف گوناگون میباشند.اما این تنها نکته قابل بحث نیست بلکه با تغییر مصرف، نوع طراحی و چیدمان لوله‌ها نیز تغییراتی خواهند داشت.برای همین هریک از انواع مبدل‌های پوسته لوله‌ای دارای نامی مجزا میباشد که در ادامه به آنها میپردازیم.

 1. کویل آبی چیلد : مبدل‌های آبی قابل استفاده در انواع هواساز ، فن کویل ، کولینگ تاور و کویل داکت اسپلیت می باشند. عموما دلیل بهره گیری آنها ایجاد هوای مطبوع برای محیط‌های صنعتی و ساختمانی میباشد.درواقع کویل برودتی آبی چیلد قطعه‌ای از یک دستگاه مهم برای تهویه مطبوع است.
 2. مبدل کندانسوری هوا خنک : نوعی کندانسور حرارتی میباشد در انواع چیلر،سردخانه،سیستم های برودتی و تبادل حرارت کارخانه‌جات و داکت اسپلیت ها کاربرد دارد. کویل کندانسور برای کاهش دمای آب یا مبرد طراحی میشود نحوه انتقال دما پوسته لوله بوده و توسط هوای تازه سیال داخل مبدل خنک کاری میشود. برای رسیدن به برودت مناسب از یک یا چند فن مکنده مکانیکی بهره میگیرد.
 3. کویل بخار کم فشار : در برخی از صنایع و سیستم های تهویه بجای آبگرم یا آب سرد از بخار برای مدار خود استفاده میکنند.به همین منظور نوع محاسبه و طراحی آن مقداری با سایرین تفاوت دارد. کویل‌های بخار حرارتی از جوش های نقره 7درصد برای ساخت آن استفاده میشود. همچنین به علت حرارت بالای کویل بخار میبایست فشار کار را بر روی 2الی 3 بار تنظیم نمود.
 4. کویل آب گرم : یکیدیگر از انواع هیت اکسچنجرها برای گذر آبگرم طراحی شده است. کویل‌های گرمایی دارای حجم کوچکی هستند و عموما از یک ردیف الی 3 ردیفه تولید می شوند.اکثر مبدل‌های گرما زا در هواسازهای صنعتی و داکت اسپلیت نصب میشود.
 5. مبدل اواپراتور dx : از این نوع کویل به نام کویل dx یا انبساط مستقیم یاد میشود . عمده مصرف آن :سردخانه،یونیت‌ها می باشد.

سازنده انواع کویل حرارتی و برودتی

نقش فین در عملیات حرارتی و برودتی

کلیت فین برای افزایش میزان سطح انتقال حرارت بروی انواع کویل برودتی نصب میگردد. چرا که برای بازدهی بیشتر در محیطی مشابه می بایست با راهکارهای دیگر دمای بهتری دریافت نماییم.فین‌ها دارای انواع بسیاری هستند و هریک کاربردی گوناگون دارند.اما لازم بذکر است بدانید نمیتوان از هر نوع فین برای تمام کویل‌ها بهره گرفت.تحقیقات مهندسین این صنعت و شرکت کویل سازی dx نشان میدهد استفاده از فین‌های موج دار سینوسی موجب افزایش سطح حرارت و میزان توربولانسی جریان هوا برروی انواع کویل میشود.بنابراین با متراژ کویل قبلی تنها با بهره گیری دقیق از فین مناسب میتوانید راندمان کویل برودتی حرارتی را بالا ببریم.

انواع فین برای کویل‌های برودتی و حرارتی

 • فین آلومینیومی روکش دار
 • فین آلومینیومی سینوسی موج دار
 • فین مسی
 • گلد فین
 • بلو فین
 • فین آلومینیوم ساده